24" x 30" x 74" Chrome Wire Shelving Unit with 5 Super Erecta® Wire Shelves
Includes:
- (4) Metro 74P Chrome Posts (with leveling feet)
- (5) Metro 2430NC Shelves
- (20) Metro 9985 Split Sleeves
Metro Super Erecta shelving is the world's premier wire storage system. Super Erecta wire shelves can be positioned at precise 1" increments along the length of a numbered post. The open wire design minimizes dust accumulation and allows for air circulation. Split Sleeves lock each shelf in position, creating a sturdy and versatile storage solution. Metro shelves up to 48" long can hold up to 800 lbs. each. Shelves over 48" long can hold up to 600 lbs. each.
Chrome is our most popular shelf finish. The finish is durable, cleans easily and can be made conductive with the addition of conductive split sleeves. All Metro brand shelves are NSF Approved.
| SKU | I354172 |
|---|---|
| Part No. | 5N527C |
| UPC/EAN | 041105384800 |
| Brand | Metro |
| Depth | 24" |
| Length | 30" |
| Height | 74" |
| Material | Chrome |
| Adjustment | Split Sleeve |
| Style | Starter Unit |
| Includes | 5 Shelves |
-
Metro 5AN527C24" x 30" x 74" Chrome Wire Shelving Add-On with 5 Super Erecta® Wire ShelvesSpecial Price $390.38 Regular Price $867.50 -
-
-
-
Metro 5AA527C24" x 30" x 74" Chrome Wire Shelving Add-On with 5 Super Adjustable™ Wire ShelvesSpecial Price $419.85 Regular Price $933.00 -
Metro A2430NCSuper Adjustable™ Chrome Wire Shelf, 24" x 30"Special Price $69.08 Regular Price $153.50
-
Bins & Totes
Organize your small parts with bins, totes and divider boxes. -
Cabinets & Storage
Expand your storage space with cabinets & bins. -
Carts & Cart Covers
Choose from utility carts, dolly trucks or security carts. -
Printers & Labeling
Durable labels create an organized, visual workplace. -
Lab Equipment & Supplies
Equipment, furniture and garments for your lab environment. -
Stainless Steel Tables
Browse stainless steel tables in several models and styles. -
Floor Tape & Signage
Floor signage increases productivity and worker safety.
Sign up to be the first to know about new products, promotions and industry news.
Sign Up
