Benchside Tote Cart, 18" x 24" x 39"
Metro's benchside tote cart allows workers to position bins, totes, cartons, boxes, or sub-assemblies at an angle conducive to repetitive pick-and-place operations. Each unit comes with a 45° slanted top shelf, standard Super Erecta shelf at bottom, four casters (two with brakes), aluminum split sleeves, and a grounding cable.
-
PUMA Safety 630075-351Frontcourt ESD-Safe Men's Mid Leather Safety Shoe, Black/Blue (Pair)Stocked Sizes$124.95 -
PUMA Safety 633805-200Velocity 2.0 ESD-Safe Men's Mid Leather Safety Shoe, Black/Gray (Pair)Stocked Sizes$149.95 -
PUMA Safety 640005-200Iconic ESD-Safe Men's Low Leather Safety Shoe, Black (Pair)Stocked Sizes$114.95 -
PUMA Safety 640035-800Iconic ESD-Safe Men's Low Suede Safety Shoe, Gray (Pair)Stocked Sizes$104.95
| SKU | I156726 |
|---|---|
| Part No. | EBC313BBR |
| UPC/EAN | 041105585153 |
| Brand | Metro |
| ESD-Safe | Yes |
| ESD Properties | Conductive |
| Depth | 18" |
| Length | 24" |
| Height | 39" |
| Material | Chrome |
| Casters | 2 Swivel, 2 Braking Rigid |
-
-
-
-
-
LEWISBins+ 7000275Plastibox® ESD Parts Bin with Molded Dividers, Black, 4" x 3.5" x 2" (Carton of 12)$36.64 -
LEWISBins+ 7000217Plastibox® Parts Bin with Molded Dividers, Light Blue, 4" x 3.5" x 2" (Carton of 12)$32.00 -
-
Personal Grounding
Wrist straps, heel grounders, testers and monitors. -
ESD Packaging
Static and moisture bags, desiccant packs, and more. -
Grounding Mats
Benchtop grounding mats available in rubber and vinyl. -
Ionization Equipment
Browse benchtop, overhead, ionizer bar models and more. -
Dry Cabinets
Efficient, dry storage cabinets for your components. -
ESD Meters & Monitors
Measure static voltages that arise from electrostatic buildup.
Sign up to be the first to know about new products, promotions and industry news.
Sign Up

