21" x 60" x 63" Metroseal® Green Wire Shelving Unit with 4 Super Erecta® Wire Shelves
Includes:
- (4) Metro 63PK3 Metroseal 3 Posts (with leveling feet)
- (4) Metro 2160NK3 Shelves
- (16) Metro 9985 Split Sleeves
Metro Super Erecta shelving is the world's premier wire storage system. Super Erecta wire shelves can be positioned at precise 1" increments along the length of a numbered post. The open wire design minimizes dust accumulation and allows for air circulation. Split Sleeves lock each shelf in position, creating a sturdy and versatile storage solution. Metro shelves up to 48" long can hold up to 800 lbs. each. Shelves over 48" long can hold up to 600 lbs. each.
Metroseal® Green incorporates advanced corrosion resistant properties with Microban® antimicrobial protection. Microban® inhibits the growth of bacteria, mold, mildew, and fungi that cause odors, stains, and product degradation. It is less expensive than stainless shelving, making it a popular option for food service. All Metro brand shelves are NSF Approved.
| SKU | I354307 |
|---|---|
| Part No. | N466K3 |
| UPC/EAN | 041105862957 |
| Brand | Metro |
| Depth | 21" |
| Length | 60" |
| Height | 63" |
| Material | Metroseal® Epoxy |
| Adjustment | Split Sleeve |
| Style | Starter Unit |
| Includes | 4 Shelves |
-
-
Metro A2160NK3Super Adjustable™ Metroseal® Green Wire Shelf, 21" x 60"Special Price $103.95 Regular Price $231.00 -
-
Metro AN466K321" x 60" x 63" Metroseal® Green Wire Shelving Add-On with 4 Super Erecta® Wire ShelvesSpecial Price $450.45 Regular Price $1,001.00 -
Metro 2160NK3Super Erecta® Metroseal® Green Wire Shelf, 21" x 60"Special Price $94.73 Regular Price $210.50
-
Bins & Totes
Organize your small parts with bins, totes and divider boxes. -
Cabinets & Storage
Expand your storage space with cabinets & bins. -
Carts & Cart Covers
Choose from utility carts, dolly trucks or security carts. -
Printers & Labeling
Durable labels create an organized, visual workplace. -
Lab Equipment & Supplies
Equipment, furniture and garments for your lab environment. -
Stainless Steel Tables
Browse stainless steel tables in several models and styles. -
Floor Tape & Signage
Floor signage increases productivity and worker safety.
Sign up to be the first to know about new products, promotions and industry news.
Sign Up
