Single Bay Kitting Cart with Polyurethane Casters, 26" x 22" x 68"
Metro Kitting Carts provide efficient handling of totes, PCB carriers, trays, or other material handling containers. Single bay carriers are equipped with six S3C single slides (3 sets).
-
PUMA Safety 633805-200Velocity 2.0 ESD-Safe Men's Mid Leather Safety Shoe, Black/Gray (Pair)Stocked Sizes$149.95 -
PUMA Safety 640035-800Iconic ESD-Safe Men's Low Suede Safety Shoe, Gray (Pair)Stocked Sizes$104.95 -
PUMA Safety 640005-200Iconic ESD-Safe Men's Low Leather Safety Shoe, Black (Pair)Stocked Sizes$114.95 -
PUMA Safety 630075-351Frontcourt ESD-Safe Men's Mid Leather Safety Shoe, Black/Blue (Pair)Stocked Sizes$124.95
| SKU | I158595 |
|---|---|
| Part No. | PT1C-5MP |
| UPC/EAN | 041105674871 |
| Brand | Metro |
| ESD Properties | Non-Conductive |
| Depth | 26" |
| Length | 22" |
| Height | 68" |
| Material | Chrome |
| Casters | 2 Swivel, 2 Braking Rigid |
-
-
-
LEWISBins+ 7000275Plastibox® ESD Parts Bin with Molded Dividers, Black, 4" x 3.5" x 2" (Carton of 12)$36.64 -
LEWISBins+ 7000217Plastibox® Parts Bin with Molded Dividers, Light Blue, 4" x 3.5" x 2" (Carton of 12)$32.00
-
Personal Grounding
Wrist straps, heel grounders, testers and monitors. -
ESD Packaging
Static and moisture bags, desiccant packs, and more. -
Grounding Mats
Benchtop grounding mats available in rubber and vinyl. -
Ionization Equipment
Browse benchtop, overhead, ionizer bar models and more. -
Dry Cabinets
Efficient, dry storage cabinets for your components. -
ESD Meters & Monitors
Measure static voltages that arise from electrostatic buildup.
Sign up to be the first to know about new products, promotions and industry news.
Sign Up
